СИНЬО НЕБЕ, ЗЕЛЕНИ ЛИСТА

е  новият проект, по който IV ОУ "Иван Вазов", гр.Търговище ще работи през следващите две години. Той е към секторна програма „Коменски”, част от програмата на Европейската комисия „Учене през целия живот” и се финансира от ЦРЧР – Националната агенция на България.
Проектът предвижда партньорство с училища от Турция, Гърция и Полша.
Работен език - английски.
 
Основната ни цел е да създадем трайно и ползотворно приятелство между учениците от  нашето училище и техни връстници от други страни; да ги насърчим да ползват английски език при общуване с останалите участници в проекта; да натрупат екологични знания и да осъзнаят колко е важно да се опазва природата, както на собствената си страна, така и на планетата като цяло.
 Всяко училище като партньор в проекта ще посади дървета заедно с най-малките си ученици - първолаците.
 
Ние като екип сме силно мотивирани и заинтересовани от успеха на проекта. В този контекст са и целите, които си поставяме:
- да се формират знания и умения за междукултурно разбирателство за опазване на околната среда;
- да се създадат междукултурни компетентности сред учениците;
- да се  създаде приятелство с деца от партньорските училища;
- да се формират умения за работа в екип в  целевата група;
- да се запознаят с културните различия на страните, участнички в проекта, да се научат на толерантност и уважение ;
- учениците да запознаят партньорите с  културното и природно богатство на страната си.
 
Влиянието на проекта е насочено към три целеви групи.
Към учениците:
- те ще подобрят езиковите си компетенции при използването на чужд език, като бъдат поставяни в езикова среда. По този начин ще ги мотивираме да изучават езика по-ефективно. Ще се научат да се ” отворят ” към различното културно наследство на партньорите. Ще усвоят нови начини на събиране на информация за останалите партньори и да ползват тези познания при работните срещи. След края на проекта  учениците ще натрупат достатъчно знания за опазването на околната среда и ще ги използват  и в бъдеще, за една по-чиста природа. Този процес ще бъде съпроводен от съставяне на албуми с културно-историческото наследство на страните-участнички и взаимното изучаване на природните им  богатства. Ще подобрят общуването със съученици от  партньорските училища, ще опознаят бита им по време на работните срещи  в страната-домакин.
Към учителите:
През проектния период учителите ще се запознаят с нови методи и подходи на преподаване, които се ползват в партньорските училища.
Към родителите:
Родителите, чиито деца са включени в проекта ще покажат бита и културата ни на гостуващите ни партньори.
 
Този проект ни дава възможност да обучаваме децата още от ранна училищна възраст в необходимостта от опазване на природната среда и тяхното екологично възпитание, като част от общата идея за опазване на планетата Земя. Не на последно място е възможността да създадем трайно приятелство, както сред учителите, така и сред учениците от различни държави, да обменяме опит.